A572 65-sinf nima?
A572 65-sinfayuqori{0}}kuchli, past-qotishma (HSLA) konstruktiv po‘latda belgilanganASTM A572standart.
Bu beradi aminimal oqish quvvati 65 ksi (450 MPa), uni qilisheng yuqori-kuch darajasiA572 oilasida.
U yaxshi payvandlanishi, yuqori chidamliligi va og‘irlikka chidamliligi-ajoyib-ko‘prik va konstruktiv ilovalar uchun ideal qiladi.
1. Kimyoviy tarkibi (odatiy qiymatlar, %)
| Element | A572 65-sinf |
|---|---|
| Uglerod (C), maks | 0.23–0.26 |
| Marganets (Mn) | 1,50 dan kam yoki unga teng |
| Fosfor (P), maks | 0.040 |
| Oltingugurt (S), maks | 0.050 |
| Kremniy (Si) | 0.15–0.50 |
| Mikro-qotishma (V / Nb / Ti) | Ixtiyoriy, kichik miqdorlar |
| Mis (Cu, ixtiyoriy) | 0,20 min (atmosfera korroziyaga chidamliligi uchun) |
Eslatma: Aniq tarkibi ishlab chiqaruvchiga qarab farq qiladi; A572 quvvatga erishish uchun bir nechta qotishma yo'llarini beradi.
2. Mexanik xossalari
| Mulk | Qiymat |
|---|---|
| Hosildorlik kuchi (min.) | 65 ksi (450 MPa) |
| Mustahkamlik chegarasi | 80–100 ksi (550–690 MPa) |
| Cho'zilish (turi) | 15–17% |
| Elastiklik moduli | 200 GPa |
| Zichlik | 7,85 g/sm³ |

A572 60-sinf nima?
A572 60-sinfayuqori{0}}kuchli, past-qotishma (HSLA) konstruktiv po‘latda belgilanganASTM A572standart.
A taklif qiladiminimal oqish quvvati 60 ksi (415 MPa), bu 42, 50 va 55-sinflardan yuqori.
Bu sinf yuqori quvvatni yaxshi payvandlanish va qattiqlik bilan birlashtirib, uni mos qiladiko'priklar, binolar, kranlar va og'ir strukturaviy komponentlar.
1. Kimyoviy tarkibi (odatiy qiymatlar, %)
| Element | A572 60-sinf |
|---|---|
| Uglerod (C), maks | 0.23–0.26 |
| Marganets (Mn) | 1,50 dan kam yoki unga teng |
| Fosfor (P), maks | 0.040 |
| Oltingugurt (S), maks | 0.050 |
| Kremniy (Si) | 0.15–0.50 |
| Mikro-qotishma (V / Nb / Ti) | Ixtiyoriy, kichik miqdorlar |
| Mis (Cu) | Ixtiyoriy 0,20 daqiqa (korroziyaga chidamliligini oshirish kerak bo'lsa) |
Eslatma: A572 quvvatga erishish uchun qotishma tanlashda moslashuvchanlikni beradi.
2. Mexanik xossalari
| Mulk | Qiymat |
|---|---|
| Hosildorlik kuchi (min.) | 60 ksi (415 MPa) |
| Mustahkamlik chegarasi | 75–95 ksi (515–655 MPa) |
| Cho'zilish (turi) | 15–18% |
| Elastiklik moduli | 200 GPa |
| Zichlik | 7,85 g/sm³ |

A572 65-sinf va A572-sinf 60-dan qanday farq qilish mumkin?
A572 65-sinf va A572-60-sinf ikkalasi hamyuqori-kuchli, past-qotishma konstruktiv po‘latlar, lekin ular asosan bir-biridan farq qiladiquvvat darajalari, egiluvchanlik, qotishma tarkibi va qo'llanilishiga yaroqliligi.
1. Kuch farqi (eng muhimi)
| Mulk | A572 60-sinf | A572 65-sinf |
|---|---|---|
| Hosildorlik kuchi (min.) | 60 ksi (415 MPa) | 65 ksi (450 MPa) |
| Mustahkamlik chegarasi | 75–95 ksi | 80-100 ksi |
65-sinf kuchliroqoqish va cho'zilish kuchi bo'yicha 60-darajaga qaraganda.
2. Egiluvchanlik va shakllanuvchanlik
| Faktor | Yaxshiroq daraja | Sabab |
|---|---|---|
| Egiluvchanlik | 60-sinf | Yuqori cho'zilish |
| Shakllanuvchanlik | 60-sinf | Bukish va shakllantirish osonroq |
60-sinf egiluvchan va ishlab chiqarish osonroq.
3. Payvandlash qobiliyati
Ikkala nav ham payvandlanadi, ammo:
60-sinf bir oz yaxshiroq payvandlash qobiliyatiga ega
65-sinf talab qilishi mumkinoldindan qizdiringyoki yuqori quvvat tufayli ehtiyotkorlik bilan payvandlash protseduralari
4. Kimyoviy tarkibidagi farqlar
| Element | 60-sinf | 65-sinf |
|---|---|---|
| Mn | ~1,50% gacha | Ko'pincha biroz yuqoriroq |
| Mikroqotishmalar (V, Nb, Ti) | Ixtiyoriy | Ko'proq ishlatiladi |
| C (maksimal) | 0.23–0.26 | 0.23–0.26 |
65-sinf odatda foydalanadiko'proq mikro-qotishmayuqori kuchga erishish uchun.
GNEE Steel shuningdek, A514 Grade F, A572 Grade 50, A588 Grade A, S355JR, S690Q, SS400, S690QL, Q345B, Q345E va hokazo kabi yuqori{0}}bardoshli po'lat plitalarni ham yetkazib beradi. +8615824687445 yoki elektron pochta manziliga xat yuboringinfo@gneesteels.com.Biz bilan maslahatlashishga xush kelibsiz va biz sizning savollaringizga javob berishga tayyormiz.




